Dúfam, že tu nájdete odpovede na najčastejšie otázky ohľadom fotenia prípravy na naň :)
Ak by ste sa predsalen chceli ešte niečo opýtať, neváhajte mi napísať cez kontaktný formulár.
Čo si mám obliecť na fotenie?
Výber vhodného oblečenia je pred fotením snáď najväčšou výzvou. Našťastie tu platí niekoľko nepísaných pravidiel, ktoré sú často polovicou úspechu. 
V zásade na fotkách krajšie vyniknú jednofarebné odevy, veľké nápisy a vzory zbytočne rušia. Samozrejme nejaké malé kvietky či pásiky môžu byť :) Oblečenie s nápismi však nie je vhodné. V prípade klasických ženských/mužských portrétov a biznis portrétov odporúčam použiť basic kúsky, napr. sako, ležérne doplnené tričkom alebo blúzkou, košeľou. Taktiež samotná biela košeľa/blúzka je fajn. Pri fotení módnych editoriálov môže byť oblečenie samozrejme extravagantnejšie a niekedy sa on stará stylistka.
Je potrebné si priniesť vlastné spodné prádlo v telovej a čiernej farbe, ktoré bude pod oblečením neviditeľné. Popri outfitoch netreba zabudnúť na topánky! S doplnkami, ako sú náušnice či náhrdelníky, radšej opatrne - menej je viac.
V ateliéri mám tiež vlastnú garderóbu, ktorú môžeme skombinovať s Vašim oblečením.
Ako fotografke mi vždy veľmi pomôže, ak mi zašlete fotky outfitov na fotenie vopred (stačí fotka z mobilu) - prispôsobím tomu pozadie a celý setup pri fotení. 
Je pri fotení potrebná profesionálna vizáž?
Investíciu do profesionálneho make-upu a účesu pred fotením neoľutujete. Vizážistku Vám na fotenie rada zabezpečím, no ak už máte svoju obľúbenú vizážistku, pokojne využite jej služby. Každopádne pri make-upe na fotenie je najdôležitejší podklad a jemné kontúrovanie tváre. Netreba sa báť výraznejšieho líčenia, lebo zábleskové svetlá v štúdiu sčasti pohltia všetky farby, na fotografiách budú vyzerať jemnejšie. 
Treba mať tiež na pamäti, že štúdiové svetlá zdôraznia všetky lesky na tvári. Preto všetky svoje modely pred fotením jemne prepudrujem transparentným púdrom, a to i pánov.
Pri úprave vlasov sa nebojte objemu, ofiny a účesov smerom dohora. Hladký chvost zviazaný na temene pri fotke spredu nebude vidno. ​​​​​​​ 
Môžem Vám zaslať ukážky fotiek, aké by sa mi páčili?
Áno, budem veľmi rada a pomôže mi to naplniť Vaše predstavy o fotografiách, aké si želáte. Ak ste videli nejaké fotky, ktoré sa Vám páčili, či už na mojom webe alebo fotky od iného fotografa, pošlite mi ich mailom ešte pred fotením. Skvelý zdroj nápadov je napr. aj Pinterest.
Kedy budem platiť za fotenie a akou formou? 
Keď sa spoločne dohodneme na termíne a čase fotenia, je potrebné uhradiť zálohu vo výške 50 €, zvyšok sumy platíte až potom, ako si vyberiete finálne fotografie na retuš. Platba u mňa prebieha vždy bezhotovostne - úhradou faktúry bankovým prevodom. Pri objednávke fotenia budem preto od Vás potrebovať fakturačné údaje - Vaše meno a adresu, prípadne firemné údaje, ak si želáte fotenie faktúrovať na firmu. Záloha za rezerváciu termínu predstavuje istotu aj pre Vás, aj pre mňa. Ak sa rozhodnete fotenie preložiť či zrušiť, je potrebné ma o tom informovať čím skôr - najneskôr však 3 dni pred dohodnutým termínom - v opačnom prípade Vaša záloha nebude vratná a za nový termín bude potrebné zaplatiť novú zálohu. Ak sa jedná o fotenie v hodnote nad 300 €, je potrebné ma o zmene termínu informovať min. 7 dní pred termínom. Každopádne, v prípade akejkoľvek zmeny je vždy potrebné sa čím skôr ozvať a spoločne nájdeme riešenie :)
Môžem si po fotení zakúpiť viac fotografií, ako bolo vopred dohodnuté?
Áno, samozrejme! Po fotení Vám pošlem webovú galériu s Vašimi fotografiami, na ktoré aplikujem základné grafické úpravy. Následne si vyberiete, ktoré fotografie budem pre Vás finálne retušovať. Ak si vyberiete viac záberov, ako je v rámci Vášho balíčka, za nadpočetné fotky Vám naúčtujem doplatok. Po úhrade faktúry za fotenie sa pustím do finálnych úprav fotografií. 
Ako dlho trvá spracovanie fotografií?
Odo dňa fotenia trvá prvotné spracovanie galérie so zábermi, z ktorých si budete vyberať fotky na retuš, cca 2 týždne. Po fotení Vám vždy poviem, kedy môžete svoje fotografie očakávať. Po Vašom výbere prichádza finálna retuš fotiek, ktorá mi zvyčajne zaberie už len niekoľko dní, maximálne týždeň - závisí od mojej momentálnej vyťaženosti.
Ak potrebujete svoje fotografie mať hotové skôr a môj harmonogram to umožňuje, za príplatok 30% z ceny fotenia ich môžete mať hotové do 7 dní a za príplatok 50% do 3 dní od termínu fotenia.
Môžem získať aj ostatné fotografie, ktoré ostali nevyretušované?
Túto požiadavku riešim s každým klientom individuálne, podľa typu fotenia a následného použitia fotografií. Pre komerčné využitie fotografií - napr. v reklame, na webe, v knihe a podobne - dodávam len finálne upravené a vyretušované zábery.
Pri čisto súkromnom využití fotografií je zväčša možné si odkúpiť aj nevyretušovné fotografie za zvýhodnenú cenu. Klient však odo mňa nikdy nedostáva úplne surové, neupravné zábery stiahnuté z fotoparátu. Na všetky zábery aplikujem základné grafické úpravy tak, aby aj bez retuše vyzerali pekne :)
Back to Top